+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Акромегалія або гіперсоматотропізм

Акромегалія або гіперсоматотропізм це захворювання, при якому відбувається надлишкова продукція соматотропіну — гормону росту. Цей гормон виробляє майже половина всіх клітин передньої долі гіпофіза (аденогіпофіз).

Соматотропін є білкову молекулу. Він необхідний для нормального росту людини.Недолік соматотропіну супроводжується низькорослі, а надлишок його в дитячому віці викликає дуже високий зріст. Це називається гігантизм. На клітини і тканини організму соматотропин діє не сам, а через посередників, які називаються Соматомедин і утворюються переважно в печінці. Деяка кількість соматомединов проводиться і іншими тканинами організму.

Дія соматотропіну на організм людини полягає в стимуляції утворення білка (анаболізму), він відновлює кількість глюкози в крові, знижене під дією інсуліну, збільшує розпад жирів. Протягом дня рівень соматостатину в крові низький. Він збільшується під час прийому їжі і під час сну.

У зростаючих дітей рівень соматостатину значно вище, ніж у дорослих. Викид гормону росту регулюють гормони гіпоталамуса. Підсилює викид соматостатина соматолиберин, а знижує — соматостатин. Соматостатін при цьому ще знижує і синтез тіротропного гормону (гормон, що регулює функцію щитовидної залози).При надлишкової продукції гормону росту у дорослих пацієнтів виникає акромегалія, що характеризується надмірним зростанням кісток і тканин організму.Частота цієї хвороби 40 випадків на один мільйон чоловік.

Найчастіше причина акромегалії — еозинофільна аденома гіпофіза. Це доброякісна пухлина з залозистої тканини, посилено продукує соматотропин.Факторами, які сприяють розвитку аденоми гіпофіза, вважаються:

  • травма голови
  • хронічні запальні процеси в придаткових пазухах носа
  • пухлини гіпоталамуса або підшлункової залози.

Має значення і спадкова схильність, так як акромегалія частіше розвивається у родичів.

Клініка акромегалії

На початку хвороби можуть виникнути скарги, пов’язані із здавленням тканин і нервів, розташованих поруч з гіпофізом. Це двоїння в очах, світлобоязнь, болі в області чола, виличні дуг. Пацієнт може перестати розрізняти запахи. Можливе зниження слуху. Поступово з’являється зростання м’яких тканин і кісток.Зовнішність хворого змінюється: збільшуються щелепи, мова, між зубами з’являються або збільшуються проміжки, збільшується розмір носа і вух.Товщають пальці, збільшуються в розмірах кисті і стопи. Пацієнт потребує взуття, рукавичках і головних уборах великих розмірів, ніж раніше. Збільшується в розмірах гортань і голос стає нижчим, огрубляется. Долоні у хворих вологі, шкіра жирна. Грудна клітка розширюється, міжреберні проміжки також стають ширшими.Збільшуються в розмірах внутрішні органи, однак це звичайно не проявляється порушенням їх функцій.

Пацієнти скаржаться на слабкість і стомлюваність, пітливість, підвищену сонливість, головний біль, оніміння кінцівок, внаслідок стискання периферичних нервових волокон. Виникають болі в деформованих через зростання хрящів суглобах. У однієї третини хворих реєструється артеріальна гіпертензія. Майже у всіх хворих розвивається збільшення розмірів м’яза лівого шлуночка серця, що може полегшити виникнення захворювань з боку серцево-судинної системи.Коротшає тривалість життя пацієнтів. 90% їх не доживає до 60 років.

Діагноз акромегалії

Встановлюється на підставі зовнішнього вигляду хворих. Але на той час, як збільшення частин тіла стає помітним на око, проходить 5-6 років від початку розвитку захворювання. За цей час аденома зазвичай встигає збільшитися до досить великих розмірів. У крові знаходять збільшення вмісту соматотропіну, підвищення концентрації соматомединов.

При обстеженні у офтальмолога виявляють звуження полів зору, оскільки зорові шляхи проходять поряд з гіпофізом в головному мозку. При рентгенографічних досліджень кісток черепа виявляється збільшення розмірів турецького сідла, де поміщається гіпофіз. Уточнити діагноз і розмір аденоми допомагають комп’ютерна та магніто-резонансна томографія.

Лікування акромегалії

На початку лікування акромегалії необхідно відновити нормальний рівень соматотропіну в крові. Для цього призначаються аналоги соматостатину, гормону гіпоталамуса пригнічувала вироблення гормону росту. Це сандостатин, Соматулін, октреотид. Призначаються статеві гормони, агоністи дофаміну (парлодел, Абергін, каберголін). Надалі проводиться одноразова променева терапія або гамма-терапія.

Якщо аденома велика і вже виникає звуження полів зору, лікування — хірургічне. Проводиться оперативне видалення аденоми гіпофіза через клиноподібну кістку на підставі черепа. Смертність при оперативному лікуванні за даними різних клінік від 0,2 до 5%. Результати операції тим краще, чим менше розмір аденоми. При великих аденомах різко підвищується частота рецидивів аденоми.

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07