+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Діабет цукровий

Захворювання, обумовлене абсолютною або відносною недостатністю інсуліну і характеризується грубим порушенням обміну вуглеводів з гіперглікемією і глюкозурією, а також іншими порушеннями обміну речовин.

Етіологія

Мають значення спадкове нахил, аутоімунні, судинні порушення, ожиріння, психічні та фізичні травми, вірусні інфекції.

Патогенез

При абсолютної недостатності інсуліну знижується рівень інсуліну в крові внаслідок порушення його синтезу або секреції бета-клітинами острівців Лангерганса. Відносна інсулінова недостатність може бути результатом зниження активності інсуліну внаслідок його підвищеного зв’язування з білком, посиленого руйнування ферментами печінки, переважання ефектів гормональних і негормональних антагоністів інсуліну (глюкагону, гормонів кори надниркових залоз, щитовидної залози, гормону росту, неестеріфіцірованних жирних кислот), зміни чутливості інсулінозалежних тканин до інсуліну.

Недостатність інсуліну призводить до порушення вуглеводного, жирового і білкового обміну. Знижується проникність для глюкози клітинних мембран в жировій і м’язової тканини, посилюються глікогеноліз і глюконеогенез, виникають гіперглікемія, глюкозурія, які супроводжуються поліурією і полідипсія.

Знижується освіту і посилюється розпад жирів, що призводить до підвищення в крові рівня кетонових тіл (ацетоуксусной, бета-оксимасляної і продукту конденсації ацетоуксусной кислоти — ацетону). Це викликає зрушення кислотно-лужного стану в бік ацидозу, сприяє підвищеній екскреції іонів калію, натрію, магнію з сечею, порушує функцію нирок.

Лужний резерв крові може зменшитися до 25 об. % Вуглекислого газу рН крові знизитися до 7,2-7,0. Відбувається зниження буферних підстав. Підвищене надходження неетеріфіцірованних жирних кислот в печінку внаслідок ліполізу призводить до підвищеного утворення тригліцеридів. Спостерігається посилений синтез холестерину.

Знижується синтез білка, в тому числі і антитіл, що призводить до зменшення опірності інфекціям. Неповноцінний синтез білка є причиною розвитку диспротеинемии (зменшення фракції альбумінів і збільшення альфа-глобулінів). Значна втрата рідини внаслідок полиурин призводить до зневоднення організму. Посилюється виділення з організму калію, хлоридів, азоту, фосфору, кальцію.

Симптоми, перебіг

Ускладнення цукрового діабету

Діагноз цукрового діабету. Лікування

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07