+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Діабет нецукровий

Захворювання, обумовлене абсолютною або відносною недостатністю антидіуретичного гормону (вазопресину) і характеризується поліурією і полідипсія.

Етіологія

Гострі та хронічні інфекції, пухлини, травми (випадкові, хірургічні). Відомі судинні ураження гіпоталамо-гіпофізарної системи. У деяких хворих етіологія захворювання залишається невідомою — цю форму виділяють як ідіопатичний нецукровий діабет.

Патогенез

Порушення секреції антидіуретичного гормону (центральна форма захворювання) або недостатність фізіологічної дії антидіуретичного гормону при нормальної його секреції (відносна недостатність). У розвитку останньої мають значення неповноцінність регуляції водно-сольового обміну, зниження здатності канальцевого епітелію нирок реагувати на антидіуретичний гормон (пефрогенная форма захворювання) при кістозних, дегенеративних і запальних ураженнях нирок, посилена інактивація антидіуретичного гормона печінкою і нирками.

Недостатність антидіуретичного гормона призведе до зменшення реабсорбції вода в дистальних відділах ниркових канальців і збірних трубках нирок і сприяє виділенню великої кількості неконцентрированной сечі, загальної дегідратації, появі спраги і прийому великої кількості рідини.

Симптоми, перебіг

Захворювання виникає в осіб обох статей в молодому віці. Раптово з’являються часте і рясне сечовипускання (поліурія), спрага (полідипсія), які турбують хворих вночі, порушуючи сон. Добова кількість сечі становить 6-15 л і більше, сеча світла, низькою відносною щільності. Відзначаються відсутність апетиту, зниження маси тіла, дратівливість, підвищена стомлюваність, сухість шкіри, зниження потовиділення, порушення функції шлунково-кишкового тракту.

Можливо відставання дітей у фізичному і статевому розвитку. У жінок може спостерігатися порушення менструального циклу, у чоловіків — зниження потенції. Характерні психічні порушення: безсоння, емоційна неврівноваженість. При обмеженні споживаної рідини у хворих розвиваються симптоми дегідратації: головний біль, сухість шкірних покривів і слизових оболонок, нудота, блювота, підвищення температури тіла, тахікардія, психічні порушення, згущення крові, колапс.

Діагноз грунтується на наявності полидипсии, поліурії при низькій відносній щільності сечі і відсутності патологічних змін в сечовому осаді; відсутності підвищення відносної щільності сечі при пробі з сухоядением: високою осмолярності плазми, позитивній пробі з введенням питуитрина і низькому вмісті при центральній формі захворювання антидіуретичного гормона в плазмі крові.

Прогноз для життя сприятливий, проте випадки одужання спостерігаються рідко.

Лікування

Лікування направлено в першу чергу на ліквідацію основної причини захворювання (нейроинфекция, пухлини). Проводять замісну терапію, і загальнозміцнювальну терапію.

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07