+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Діабетична стопа

banner-article-big-14-min

Синдром діабетичної стопи — це ураження шкіри, великих і дрібних судин, нервів, кісток і м’язи стопи. Ця патологія викликана токсичною дією підвищеного рівня цукру в крові. Всі ці зміни відбуваються в зв’язку з цукровим діабетом — захворюванням, при якому відбувається підвищення рівня глюкози в крові. Рівень глюкози підвищується через порушення його регулювання гормоном інсуліном, який виробляється підшлунковою залозою.

Причини виникнення синдрому діабетичної стопи

Синдром виникає як пізніше ускладнення цукрового діабету, коли тривале підвищення кількості глюкози в крові згубно діє на великі (макроангиопатия) і дрібні (мікроангіопатія) судини, нервову, кістково-м’язову тканину. Таким чином, при цукровому діабеті страждають багато органів і системи. До того ж, нижні кінцівки, а особливо стопи і щиколотки, гірше кровоснабжаются через їх віддаленості від серця.

При тривалій дії підвищеного рівня цукру на нервові закінчення нижніх кінцівок виникає діабетична нейропатія. Нейропатія веде до зниження больової чутливості — при цьому невеликі пошкодження шкіри стоп не відчуваються пацієнтом і дуже повільно гояться. До того ж на ноги припадає велике навантаження при ходьбі, що заважає швидкому загоєнню.

Види діабетичних стоп

Розрізняють три форми синдрому:

 1. Нейропатическая форма.
 2. Ішеміческая форма.
 3. Змішана форма.

При нейропатической формі переважає ураження нервової тканини, при ішемічній — порушення кровотоку. При змішаній формі — є прояви і нейропатической, і ішемічної форм.

Перш за все, пацієнтів турбує біль в кінцевих відділах стоп, яка може посилюватися в спокої і слабшати під час руху. Характерні і інші прояви пошкодження нервової тканини — оніміння, печіння або охолодження стоп, парестезії (повзання мурашок, поколювання). Глибокі ушкодження тканин, що розвиваються внаслідок погіршення кровопостачання, представлені погано виразками, інфекційними ураженнями, гангреною .

Ознаки діабетичної стопи

Зміни стоп, які можуть підвищити ризик розвитку глибоких ушкоджень, ще називають «малими проблемами» стоп. Хоча вони і не є тяжкими ураженнями, але нехтувати їх лікуванням ні в якому разі не можна, так як саме вони призводять до тяжких наслідків. До них відносяться:

Вросший ніготь — внаслідок неправильного підстригання кути нігтя занурюються в довколишні тканини, викликаючи біль і нагноєння. При появі запалення необхідно звернутися до хірурга, який видалить край нігтьової пластинки.

Потемніння нігтя — причиною може бути піднігтьове крововилив, найчастіше внаслідок тиску тісного взуття. Крововилив не завжди, але все-таки може викликати нагноєння, якщо воно не розсмокталося самостійно. У цьому випадку варто припинити носіння взуття, яка привела до крововиливу. При нагноєнні — звернутися до хірурга.

Грибкове ураження нігтів — нігті стають товщі звичайних, колір їх змінюється, зникає прозорість. Потовщений ніготь може тиснути або на сусідній палець, або, внаслідок тиску взуття під ним самим, також може розвинутися нагноєння. Слід звернутися до дерматолога — він, за допомогою лабораторного дослідження зіскрібка підтвердить діагноз і призначить лікування.

Мозолі і натоптиші — в них також часто розвивається крововилив і нагноєння. Мозолі варто видаляти пемзою, при цьому, не розпарюючи в гарячій воді і не користуючись пластирами і засобами для їх розм’якшення. Взуття краще змінити і підібрати за допомогою ортопеда ортопедичні устілки.

Порізи шкіри при обрізанні нігтів — виникають через зниження больової чутливості, до того ж людям з надмірною вагою, або з низьким зором не завжди вдається правильно підстригти нігті. На місці порізу легко може утворитися виразка. Ранку необхідно промити протимікробним засобом і накласти стерильну пов’язку. Намагатися правильно стригти нігті — не зрізати під корінь, а залишати 1мм. При поганому зорі або надмірній вазі краще попросити про допомогу родичів.

Тріщини п’ят — утворюються найчастіше при ходьбі босоніж, або у взутті з відкритою п’ятою на тлі сухості шкіри. Тріщини легко нагнаиваются і можуть перетворитися в діабетичні виразки.

Позбутися від сухості шкіри на п’ятах найкраще допомагають креми та мазі з вмістом сечовини (Бальзамед, Каллюзан, Heel-cream, діакритичні і ін.). До того ж необхідно обробляти п’яти пемзою під час миття, намагатися завжди носити взуття із закритою задньою частиною.

Якщо тріщини стали глибокими і почали кровоточити — слід звернутися в кабінет Діабетичної стопи.

Грибок шкіри стопи — може привести до появи тріщин в поєднанні з сухістю і лущенням шкіри. Тріщини можуть запалитися і перетворитися в діабетичну виразку. Як і в разі грибкового ураження нігтів, слід звернутися до дерматолога.

Деформації стоп у вигляді збільшеної кісточки великого пальця, молоткообразних пальців (палець зігнутий в першому суглобі) — ведуть до утворення мозолів на виступаючих частинах. У цьому випадку необхідний підбір і носіння ортопедичного взуття, устілок і інших засобів, що усувають тиск на шкіру.

Діабетична гангрена стопи

Діабетична гангрена — найважча форма діабетичної стопи. Вона розвивається, коли на тлі важких порушень кровообігу в стопі і гомілки приєднується анаеробна інфекція. Відбувається це дуже швидко і дуже часто веде до незворотних наслідків, аж до загибелі хворого.

На сьогоднішній день головним засобом лікування гангрени є ампутація. Додатковими методами служать застосування антибіотиків і зняття інтоксикації. Тому дуже важливо своєчасно лікувати «діабетичну стопу», для того, щоб попередити розвиток гангрени.

Профілактика діабетичної стопи

В основі профілактики «діабетичної стопи» лежить лікування цукрового діабету як основного захворювання. Найкраще, якщо рівень цукру буде наближатися до норми — не вище 6.5 ммоль/л, для цього необхідно суворо дотримуватися дієти і рекомендації лікаря з прийому ліків, частий самоконтроль рівня глюкози в крові. Також необхідно своєчасно відвідувати лікаря для контролю ефективності проведеного лікування і в разі потреби, перегляду і заміни препаратів.

Велику роль в профілактиці ускладнень цукрового діабету відіграє і підтримку здоров’я судин, яке досягається контролем над рівнем артеріального тиску — не вище 130/80 мм. рт. ст., рівень холестерину в крові — не вище 4.5 ммоль/л, повною відмовою від куріння.

Догляд за ногами при цукровому діабеті відрізняються від звичайних гігієнічних заходів у людей без цукрового діабету. У цих правилах враховується те, що при цукровому діабеті знижена чутливість стоп, а будь-яке, навіть найдрібніше ушкодження, здатне привести до серйозних наслідків.

Гімнастика для стоп, масаж і самомасаж — допоможуть зменшити больові відчуття, відновити чутливість. Приклад вправ гімнастики для стоп:

 • Потягування шкарпеток на себе і від себе.
 • Розведення назовні і зведення стоп.
 • Кругові обертання стопами вправо і вліво.
 • Стискання пальців ніг в «кулачки» і расправление.

При масажі і самомасаж використовувати прийом розминання, а не розтирання. Виключити шкідливі звички — куріння, алкоголь, посилити контроль над надмірною вагою необхідно всім пацієнтом з цукровим діабетом.

Яким повинен бути догляд за ногами при діабеті

 1. Звертатися до лікаря при виникненні навіть незначного запалення. Навіть невелике запалення може привести до серйозних наслідків.
 2. Мити ноги необхідно щодня, витирати обережно, не розтираючи. Не можна забувати про міжпальцеву — їх теж необхідно ретельно промивати і просушувати.
 3. Кожен день оглядати ноги , щоб виявити порізи, подряпини, пухирі, тріщини та інші пошкодження, через які здатна проникнути інфекція. Підошви можна оглянути за допомогою дзеркала. У разі поганого зору краще попросити зробити це будь-кого з членів сім’ї.
 4. Не можна піддавати ноги дії дуже низьких або дуже високих температур . Якщо ноги мерзнуть, краще надіти шкарпетки, не можна користуватися грілками. Воду у ванній необхідно спочатку перевірити рукою і переконатися, що вона не дуже гаряча.
 5. Оглядати взуття щодня , для запобігання мозолів і інших пошкоджень, до яких можуть призвести сторонні предмети у взутті, м’ята устілка, порвана підкладка і т.п.
 6. Шкарпетки або панчохи міняти кожен день , носити тільки підходять за розміром, уникати тугих гумок і заштопаних шкарпеток.
 7. Взуття має бути максимально зручною , добре сидіти на нозі, не можна купувати взуття, яку необхідно розношувати. При значній деформації стоп потрібно спеціально виготовлена ортопедичне взуття. Вуличне взуття не можна надягати на босу ногу, сандалі чи босоніжки, у яких ремінець проходить між пальцями, протипоказані. Не можна ходити босоніж, особливо по гарячих поверхонь.
 8. У разі нещасного випадку протипоказані йод, спирт, «марганцівка», «зеленка» — вони мають дубильними властивостями. Краще обробити садна, порізи спеціальними засобами — мірамістин, хлоргексидин, диоксидин, в крайньому випадку, 3% -м розчином перекису водню і накласти стерильну пов’язку.
 9. Не можна травмувати шкіру ніг. Не можна користуватися препаратами і хімічними речовинами, розм’якшуючими мозолі, видаляти мозолі бритвою , скальпелем та іншими ріжучими інструментами. Краще користуватися пемзою або пилками для ніг.
 10. Обрізати нігті тільки прямо, чи не закругляя куточки. Потовщені нігті не зрізати, а підпилювати. Якщо зір поганий, краще скористатися допомогою членів родини.
 11. При сухості шкіри ноги необхідно щодня змащувати жирним кремом (з вмістом обліпихової, персикового масла), але міжпальцеву змащувати не можна. Можна також використовувати креми, що містять сечовину (Бальзамед, Каллюзан і т.п.)
 12. Відмовитися від куріння , куріння може підвищити ризик ампутації в 2.5 рази.

Яке взуття носити пацієнтам з діабетичною стопою

Профілактична ортопедичне взуття може знадобитися не всім пацієнтам з цукровим діабетом, а тим, у кого є різні деформації стоп. Правильно підібране взуття може в 2-3 рази знизити ризик виникнення синдрому діабетичної стопи.

Кілька ознак взуття, подхоящей для хворого на діабет:

 1. Безшовність або мінімальну кількість швів.
 2. Ширина взуття не повинна бути менше ширини стопи.
 3. Обсяг повинен регулюватися за допомогою шнурків або «липучки».
 4. Непохитна жорстка підошва з перекатом.
 5. Матеріал верху і підкладки повинен бути еластичним.
 6. У взутті повинен бути додатковий обсяг для можливості вкладення ортопедичної устілки.
 7. Передній край каблука повинен бути скошений.
 8. Товста і м’яка устілка не менше 1 см завтовшки.
 9. Якщо є деформації стопи — рекомендується звернутися за виготовленням індивідуальної пари устілок, термін служби яких становить 6-12 місяців.

При покупці і носінні взуття необхідно дотримуватися наступних правил:

 • Купувати взуття бажано в другій половині дня — до цього часу набрякають і можна більш точно визначити розмір
 • Взуття краще купувати, м’яку, широку, зручну і добре сидить на нозі, з натуральних матеріалів. Вона не повинна завдавати дискомфорт при першій примірці, стопа не повинна бути затиснута.
 • Якщо чутливість знижена, краще для примірки використовувати відбиток стопи (для цього ставлять ногу на лист щільного паперу або картону, обводять і вирізають відбиток). Таку устілку треба вставити в взуття — якщо вона зігнеться по краях, взуття буде тиснути і викличе натертості або мозолі.
 • Правильно шнурувати взуття — паралельно, а не перехресно.
 • Ніколи не надягати взуття без шкарпеток.

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07