+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Дифузний нетоксичний зоб

Це захворювання, яке характеризується збільшенням загального обсягу щитовидної залози при відсутності змін її функції. Якщо зоб з’являється в областях з пониженим вмістом йоду в навколишньому середовищі, то його називають ендемічним. А якщо кількість йоду в районі проживання нормальне, то зоб називають спорадичним.

Етіологія дифузного нетоксичного зобу

В основному поява дифузного нетоксичного зобу пов’язане саме з нестачею йоду в їжі. Це запускає певні процеси в організмі і призводить до збільшення щитовидної залози. Зустрічається ендемічний зоб дуже часто серед населення певних областей.

Причин виникнення дифузного нетоксичного зобу декілька. В основі лежить зниження кількості гормонів, що виробляються щитовидною залозою. Часто в цьому випадку виявляється спадкова схильність. При нестачі білкової їжі зоб може утворитися через відсутність амінокислоти тирозину, який необхідний для синтезу тирозину і трийодтироніну. Також це відбувається під впливом деяких хімічних сполук.

До таких належить пестициди, свинець, ціаніди, оксиди азоту. Їх називають зобогенні з’єднання. При частому контакті з ними розвивається дифузний нетоксичний зоб. Іноді він виникає через прийом лікарських засобів. До таких препаратів відноситься аміодарон, літій та деякі інші.

Вплив цих причин особливо виражено в дитячий і підлітковий період, а також при вагітності. Може позначатися наявність тривало поточного хронічного захворювання або постійні стреси. У цей час збільшується потреба організму в гормонах щитовидної залози, тому їх недолік гостро відчувається. У результаті починається розвиватися дифузний нетоксичний зоб.

Патогенез дифузного нетоксичного зобу

Захворювання виникає в результаті порушення освіти або транспорту гормонів до місця їх дії. Виникнення патологічного росту щитовидної залози пов’язують із збільшенням синтезу тиреотропного гормону у відповідь на зниження кількості тирозину і трийодтироніну або відсутності їх впливу на органи-мішені. ТТГ виробляється в гіпофізі і стимулює функцію щитовидної залози. Також він надає проліферуючими дію на строму і збільшує кількість фолікулів, в яких виробляються гормони. В даний час виявлено ще один патогенетичний механізм.

Це вплив місцевих ростових факторів на зростання щитовидної залози. Шукати ще однієї причину довелося через те, що у деяких пацієнтів із зобом не спостерігається сильного збільшення ТТГ. У нормі дію цих факторів блокується йодованими ліпідами, але якщо кількість йоду менше необхідного, то синтезу таких ліпідів не відбувається, і ростові фактори починають своє действіе.Во час вагітності дифузний нетоксичний зоб з’являється через підвищеної витрати йоду і його виділення з сечею.

Не залежно від причини за рахунок збільшення щитовидної залози підтримується необхідна кількість гормонів в крові, тому симптоми гіпотиреозу спостерігаються вкрай рідко.

Класифікація дифузного нетоксичного зобу

Класифікація ВООЗ (1994): ступінь 0 — зоба немає, ступінь I — зоб не видний, але пальпується. При цьому розміри його часток більше дистальної фаланги великого пальця руки обстежуваного; ступінь II — зоб пальпується і видно на око. За формою: дифузну форму; вузлову форму; змішану форму.

За консистенцією: м’який; щільний; еластичний; кістозний.

Клінічний перебіг

Хвороба тривалий час протікає безсимптомно. Перші скарги виникають при появі збільшення шиї. Спостерігається підвищена стомлюваність, часті головні болі. При вираженому перебігу захворювання виникає відчуття здавлення в області шиї.

Може спостерігатися сухий кашель, утруднене дихання, особливо в положенні лежачи. У запущених стадіях з’являються невеликі симптоми гіпотиреозу (сухість шкіри, запори, млявість, уражень серцебиття). Особливо увагу слід приділити клінічній картині дифузного нетоксичного зобу у вагітних. Розвиватися він може досить швидко і іноді супроводжується гіпотиреозом.

Цей стан вкрай небезпечно, оскільки може призвести до вроджений гіпотиреоз плода. При діагностиці в першу чергу вагітну жінку слід обстежити на аутоімунний тиреоїдит. Якщо аналізи на антитіла до тиреопероксидази і тиреоглобулину будуть в межах норми, то тоді ставиться діагноз дифузний нетоксичний зоб. Ускладнення зоба виникають при вираженому збільшенні щитовидної залози. Може спостерігатися розширення правих відділів серця в результаті здавлення судин, що приносять кров до серця.

Буває крововилив у щитовидну залозу або запалення її паренхіми, яке називають струміт. Озлокачествление частіше зустрічається при вузлових формах зоба.

Діагностика дифузного нетоксичного зобу

При зборі анамнезу часто зустрічаються випадки захворювань щитовидної залози в сім’ї пацієнта. Також є проживання в областях з пониженим вмістом йоду. При фізикальному обстеженні обов’язково проводять пальпацію, під час якої визначають ступінь збільшення.

З інструментальних методів обов’язковим є проведення УЗД, на якому виявляють обсяг, структуру, наявність вузлів. Проводять аналізи на визначення кількості тиреотропного гормону, тирозину, трийодтироніну. При диференціальної діагностики слід виключити аутоімунний тиреоїдит, який також може супроводжуватися збільшенням обсягу щитовидної залози, але виникає в результаті інших причин. Для цього проводять дослідження на аутоантитіла до тіреопероксідазе і тиреоглобулину.

На УЗД також виявляють ознаки, характерні для аутоімунного тиреоїдиту.

Лікування дифузного нетоксичного зобу

При лікуванні слід орієнтуватися на клінічну картину, ступінь збільшення щитовидної залози і рівень гормонів. У легких випадках в початкових стадіях зоба призначають монотерапію препаратами йоду. При вираженому збільшенні щитовидної залози і високому вмісті ТТГ в лікування включають левотироксин. Дозування препаратів вирішують в індивідуальному порядку.

Хірургічне лікування застосовується рідко. Операцію проводять при сильному збільшенні залози або наявності ускладнень.

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07