+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Дієта при нирковій недостатності

foto-article-20-min

Перш за все, хочеться сказати, що хронічна ниркова недостатність — є одним з ускладнень різних захворювань, пов’язаних з нирками, при якому, спостерігається досить важке ураження їх функціонування.

При розвитку хронічної ниркової недостатності, в організмі пацієнта починають активно накопичуватися всі продукти розпаду (що йдуть при білковому обміні), що в підсумку призводить до потужного і неймовірно небезпечного самоотруєння (інтоксикації) організму. Причому правильна дієтотерапія в подібних випадках може мати мало не вирішальне значення.

Кілька загальних принципів дієтотерапії

  1. Першим принципом в даному випадку вважається істотне обмеження вживання білків. Так в добовому раціоні хворого з хронічною нирковою недостатністю може бути не більше 20-ти 70-ти грам білкової їжі на добу, природно в залежності від реального ступеня розвитку недостатності нирок.
  2. Другим принципом можна назвати — забезпечення необхідної енергоцінності дієтичної їжі, перш за все, за рахунок значного збільшення загальної кількості споживаних жирів і корисних вуглеводів.
  3. Третім принципом вважається — необхідність вживання цілком достатньої кількості свіжих овочів і свіжих фруктів. Знову ж з урахуванням білкового, і вітамінного складу таких. Важливо враховувати і сольовий склад цих продуктів.
  4. Четвірним важливим принципом харчування є відповідна (корисна) кулінарна обробка дозволених продуктів, що дозволяє поліпшити апетит хворого.
  5. І останнім п’ятим принципом відрегульований надходження (або ненадходження) в організм хворого солі і рідини. Що безпосередньо має залежати, від наявності або повної відсутності набряків, а так само від величини показників артеріального тиску ну і звичайно від стану самих нирок.

Початкова стадія — раціон харчування

Природно, що в такій дієті загальна кількість уживаного білка повинно бути нехай і незначно, але все ж обмежена (скажімо до 70-ти грам або ж до одного грама білкової їжі на один кілограм маси тіла самого хворого).

Продукти, які рекомендуються до вживання:

Безсумнівно, це білки, які мають рослинне походження, які сьогодні містяться і в хлібобулочних виробах, і в овочах, і в горіхах, а так само в багатьох бобових, і в неочищеними крупах.

Вважається, що продукти обміну саме таких правильних білків будуть значно легше виводитися з організму. Крім цього практично всі рослинні продукти в собі містять найбільшу кількість вкрай важливих лужних сполук, які здатні стримувати розвиток ацидозу.

Крім того для забезпечення необхідної людині (достатньої) енергетичної цінності щоденного раціону при такому дієтичному харчуванні необхідно буде вживати з їжею найрізноманітніші жири а так само корисні вуглеводи. Йдеться, перш за все, про тих жирах і вуглеводах, які містяться в деяких овочах і свіжих фруктах.

Говорячи про солі, зауважимо, що її обмежують, хоча і можна сказати що незначно. Як правило, їжу готують абсолютно без солі, але при цьому дозволяється вживати близько п’яти або шести грам солі за добу, яка вже додана, скажімо в хлібобулочні вироби тощо.

Продукти, які рекомендуються до вживання

У тих випадках, коли у хворого при хронічній нирковій недостатності спостерігається різке збільшення кількості щодня сечі (стан поліурії), то в таких випадках кількість уживаної солі можна буде дещо збільшити до шести грам на кожен літр виведеної сечі.

Поговоримо про допустимому до вживання при хронічній нирковій недостатності кількості рідини. Таке не повинно перевищуватиме виведене кількість сечі, (вірніше кількість, виділене за одні минулу добу), більш ніж на півлітра. Не можна забувати, що достатнє вживання рідини може сприяти швидкому виведенню з хворого організму небезпечних продуктів обміну.

При такій дієті один раз в тиждень дозволено проводити один розвантажувальний день (скажімо цукровий, або кавуновий, це може бути і гарбузовий день або день картопляний, а можливо і яблучний).

Раціон харчування при яскраво вираженій стадії

В даному випадку кількість уживаних білків досить різко обмежують (доводячи до 20-ти максимум 40-а грам за одну добу). Найбільшу основну частину з цієї кількості споживаних білків (до 70-ти або навіть до 75-ти%) зобов’язані складати саме білки з твариною походженням (скажімо молоко, яйця, нежирне м’ясо, або риба), що дозволить забезпечити організм хворого незамінними амінокислотами.

Далі в зв’язку з досить різким обмеженням споживаної кількості білків необхідно адекватно підвищити енергетичну цінність такої дієти. Це дозволено зробити за рахунок вживання молочних або рослинних жирів, ну і звичайно за рахунок вживання правильних вуглеводів.

Правильний раціон харчування при яскраво вираженій стадії загострення ниркової недостатності
Як правило, для деякого поліпшення смакових якостей таких дієтичних страв, в них дозволяють додавати певні спеції, скажімо зелень, різні кислі овочеві або використовувати фруктові соки в приготуванні (скажімо лимонний, апельсиновий, а так само томатний та інші).

Відзначимо, що в даному випадку за одну добу дозволяється вживати не більше двох або трьох грам солі. У тому випадку якщо хворий не спостерігає сильних набряків, або ж хронічній недостатності, в кровообігу, а так само не страждає від підвищеного артеріального тиску, такому хворому дозволяється вживати три грами солі на добу.

Говоримо про загальну кількість споживаної рідини. Отже, максимальна кількість використовуваної рідини (обов’язково з урахуванням вживання перших страв), яке дозволяється випивати хворому з хронічною нирковою недостатністю, не повинно перевищуватиме загальну кількість його ж добовогодіурезу (або виділення сечі) знову ж за попередній день, більш ніж на пів літри .

Відзначимо, що рідина дозволено вживати виключно у вигляді добре розлучених соків (як фруктових, так і овочевих) або ж у вигляді гідрокарбонатних мінеральних вод (скажімо Боржомі, або Лужанська №1).

Звичайно ж, вживана їжа повинна бути пареної або відвареної, а ось м’ясо або рибу після повного відварювання можна буде зовсім злегка підсмажити.

Безсумнівно, є і такі продукти, які доведеться повністю виключити зі свого раціону. Це, перш за все ті продукти або напої, які здатні сильно дратувати нирки (до таких відносять міцну каву, міцний чорний чай, звичайно ж, какао, і шоколад, більшість гострих і солоних закусок, м’ясні наваристі бульйони, круті рибні або грибні відвари, і звичайно алкоголь).

Звичайно, харчування таких хворих з хронічною нирковою недостатністю повинно бути тільки дробовим — розбитим на п’ять прийомів за добу.

Вважається, що при вираженій стадії розвитку ниркової недостатності на особливу увагу може заслуговувати так звана дієта за типом харчування по Джіордано-Джованетті. Це харчування, якого можна дотримуватися досить тривалий період часу.

Перш за все, таке харчування є низкобелковой дієтою, яка в собі містить не більше 18-25грамм яєчного білка, щоб задовольнити потребу організму людини в незамінних і дуже важливих амінокислотах.

Максимальна енергоцінність такої дієти зазвичай 2000 або 2800 ккал, що може забезпечуватися, в основному, саме за рахунок вживання жирів (близько 120 або навіть 130грамм за добу) і вживання вуглеводів (близько 230 — 380 грамів на добу).

При цій дієті сіль додається тільки в кількості не більше двох грам. А ось рідина в принципі ніяк не обмежується, хоча і контролюється на предмет відповідності добовому діурезу. Такі продукти як хліб як м’ясо та риба — на жаль, повністю виключені, оскільки саме вони здатні істотно посилювати ацидоз.

Дана дієта максимально широко застосовує свіжі овочі, будь-які фрукти, цукру, і навіть варення. Припустимо до вживання мармелад, і мед, будь-яку рослинну олію, і будь-які молочні жири. Дозволяється додавання спецій: скажімо кропу, лаврового листа, кориці, або гвоздику. Можна використовувати запашний перець, або свіжу петрушку, а так само ванілін.

Повністю заборонені так звані приправи-подразники: це, перш за все хрін, часник, звичайно ж, редька, або гірчиця.

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07