+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ендокринна офтальмопатія

Аутоімунне захворювання тканин і м’язів орбіти, що приводить до розвитку екзофтальм і комплексу очних симптомів.

Патогенез

В основі захворювання лежать аутоімунні порушення, що призводять до змін екстраокулярних м’язів і ретробульбарной клітковини: порушення структури м’язових волокон, дифузійної клітинної інфільтрації лімфоцитами і плазматичними клітинами, накопичення мукополісахаридів, набряку м’язів і клітковини, що обумовлює збільшення обсягу ретробульбарних тканин, порушення мікро-циркуляції з подальшим розростанням сполучної тканини і розвитком фіброзу. Часто поєднується аутоімунні захворювання щитовидної залози.

Симптоми

Хворі скаржаться на сльозотечу, особливо на вітрі, світлобоязнь, відчуття тиску в очах, двоїння (особливо при погляді вгору і вбік), випинання очних яблук. При огляді спостерігається виражений екзофтальм, частіше двосторонній. У нормі при екзофтальмометріі виступаніє очних яблук відповідає 15-18 мм.

У хворих вистояніе очних яблук може перевищувати ці показники на 2-8 мм. При набряку захворювання відзначаються виражені набряки повік, кон’юнктиви, ін’єкція судин склер. При переважному залученні в патологічний процес екстраокулярних м’язів на перший план виступають симптоми, обумовлені їх поразкою: симптоми Мебіуса, Грефе, Дальримпля, Штельвага і ін.; обмеження рухливості очних яблук аж до їх повної нерухомості. Очне дно: набряк сітківки, дисків зорових нервів, атрофія зорових нервів.

Відзначаються концентричне звуження полів зору, центральні скотоми. Можуть спостерігатися виразки рогівки, її перфорація, приєднання інфекції. Для діагнозу велике значення має ультразвукове дослідження ретробульбарного простору, що дозволяє визначити тяжкість ушкодження і виділити групи уражених окорухових м’язів, і визначення функції щитовидної залози.

Лікування

Дієта з обмеженням солі і рідини. При порушенні функції щитовидної залози обов’язкова її корекція. У випадках важко протікає захворювання — коригуючі операції на м’язах орбіти і ретробульбарного клітковині.

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07