+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Гіперпаратиреоз (хвороба Рікленгаузена)

Захворювання, пов’язане з посиленим виробленням паратиреоїдного гормону, внаслідок збільшених або пухлинно-змінених білящитовидних залоз.

Виділяють первинний, вторинний і третинний гіперпаратиреоз.

При первинному гіперсекреція паратгормону пов’язана з розвитком доброякісної пухлини або раком білящитовидних залоз.

При вторинному вона виникає в умовах напруженого функціонування залоз.

Третинний гіперпаратиреоз — стан, що виникає при розвитку автономно функціонуючої пухлини білящитовидних залоз на тлі вторинного гіперпаратиреозу.

При гіперпаратиреозі відбувається розсмоктування кісткової тканини і в результаті вивільнення кальцію. Результатом надмірно високого вмісту кальцію в плазмі крові стає виділення його з сечею. Тому найбільш ранніми симптомами гіперпаратиреозу є спрага і часте сечовипускання з виділенням великої кількості сечі низької питомої ваги.

Крім ушкоджуючої дії надлишку іонів кальцію на ниркові канальці, відбувається додаткова втрата води організмом. У нирках розвивається процес каменеутворення.

Велика частина рецидивуючих форм нирково-кам’яної хвороби, а також утворення множинних і кораловидних каменів пов’язані з гіперпаратиреозом.

Характерними є зміни кісток, оскільки різко прискорюються процеси резорбції кісткової речовини з заміщенням жирового кісткового мозку фіброзної і гігантоклітинної тканиною і утворенням нової кісткової тканини. Розсмоктування кістки йде нормальним шляхом, однак процеси її відновлення значно відстають від резорбції. Молода кістка, що знову утворилась, слабо мінералізована, в ній низький вміст кальцію, через що кістки стають м’якими і під впливом навантаження легко викривляються, а також піддаються патологічним переломам.

Ще один ознакою гіперпаратиреозу — розвиток виразкової хвороби дванадцятипалої кишки, рідше шлунка з усіма її симптомами (нудота, іноді блювота, запори, больовий синдром).

Лікування гіперпаратиреозу

Оперативне лікування — видалення пухлини білящитовидної залози. Такі прояви, як нирково-кам’яна хвороба, після операції часто не проходять, тому лікування спрямоване на зниження надходження кальцію ззовні і можливо більше виведення його з організму.

Призначають дієту з обмеженням продуктів, багатих кальцієм і з підвищеним вмістом фосфору, сечогінні засоби.

При гіперкальцемічному кризі для екстреної терапії пацієнта необхідно доставити в стаціонар.

Диспансеризація здійснюється ендокринологом, терапевтом.

У післяопераційному періоді для якнайшвидшого відновлення кісткової тканини показані препарати кальцію, вітамін ДЗ, лікувальна гімнастика, масаж в місцях, найбільш пошкоджених розсмоктуванням кісток.

Відновлення кісток відбувається за 1-2 роки, функції внутрішніх органів — протягом декількох тижнів.

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07