+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Гіпогонадизм

Гіпогонадизм — патологічний стан, причинами якого є функціональна недостатність статевих залоз і зменшення продукції статевих гормонів; характеризується недорозвиненням внутрішніх і зовнішніх статевих органів і нечіткої виразністю вторинних статевих ознак.

Первинний та вторинний гіпогонадизм

Первинний Г . Виникає при безпосередньому ураженні гонад, яке може бути генетично зумовленим, статися в процесі ембріогенезу, після інфекційно-запального процесу або травми, а також бути наслідком кастрації, гормонально-неактивних пухлин статевих залоз, у чоловіків — крипторхізму.

Вторинний Г . Розвивається в результаті слабкої стимуляції статевих залоз гонадотропними гормонами гіпофіза при їх недостатньому синтезі внаслідок руйнування аденогипофиза пухлиною, інфекційно-запальним процесом або його травматичного ураження. У жінок однією з найбільш частих причин зниження продукції гонадотропних гормонів є некроз гіпофіза після масивної крововтрати в пологах.

У деяких хворих відзначається вроджене порушення освіти гонадотропнихгормонів або відповідних гіпоталамічних нейрогормонів або синтез цих гормонів у вигляді біологічно неактивних форм. Вторинний Г. може виникнути при акромегалії, адипозогенітальною дистрофії, гипофизарном нанізмі і ін.

Особливою формою вторинного Г. є так званий гіперпролактинемічні гипогонадизм, при якому надлишкове вироблення пролактину гормонально-активною пухлиною гіпофіза або його гіперплазованого клітинами призводить до порушення циклічності викиду в кров гонадотропнихгормонів.

Залежно від термінів появи клінічних ознак Г. розрізняють його ембріональні, допубертатна і Постпубертатние форми. При ембріональних формах Г. спостерігається або відсутність (агенезія), або неправильне формування (дисгенезия) гонад, у чоловіків — крипторхізм.

Для допубертатна форм Г. характерно недорозвинення статевих органів, наявність нечітко виражених вторинних статевих ознак або їх відсутність, синдром, що виражається поєднанням недорозвинення статевих органів, майже повної відсутності вторинних статевих ознак з диспропорційні статурою (довгі кінцівки при відносно короткому тулуб) і часто — з ожирінням; у дівчаток з Г., розвинувся в допубертатном періоді, відсутні менструації.

Хворі з допубертатна формами Г. відрізняються так званим статевим інфантилізмом, вони мають інфантильну зовнішність і виглядають набагато молодше за свої роки. При Постпубертатная формах Г. у чоловіків відзначають зникнення вторинних статевих ознак, розвиток імпотенції, у жінок — припинення менструацій, прогресуючу атрофію внутрішніх і зовнішніх статевих органів.

Г. часто супроводжується розладами білкового та жирового обміну — ожирінням або кахексією, серцево-судинними порушеннями. змінами кістково-суглобової системи. Первинний Г., який розвинувся в ранньому дитячому віці, призводить до психічного інфантилізм), вторинний Г. часто супроводжується психічними розладами.

Діагноз

Діагноз встановлюють на підставі ознак, що свідчать про недорозвиненні зовнішніх і внутрішніх статевих органів, не різко виражених вторинних статевих ознак або їх відсутності, результатів цитогенетичного (визначення каріотипу і статевогохроматину) і рентгенологічного (визначення стану турецького сідла і ступеня окостеніння кістяка) дослідження.

Первинний Г. диференціюють з вторинним Г. за змістом гонадотропнихгормонів в сироватці крові. Збільшення секреції статевих гормонів після ін’єкції хоріонічного гонадотропіну також вказує на вторинний Г. Внаслідок зменшення гормонпродуцірующей активності гіпофіза у деяких хворих з вторинним Г. знижена функція щитовидної залози і кори надниркових залоз.

Лікування

Лікування Г. починають зазвичай в спеціалізованих клініках і потім продовжують амбулаторно, під наглядом ендокринолога, уролога, гінеколога. Відносно первинного Г. лікування полягає в замісної терапії статевими гормонами. При вторинному Г. хворим вводять препарати гонадотропних гормонів (при необхідності — в комбінації з статевими гормонами). Препарати та їх дози підбирають індивідуально.

Систематичне лікування сприяє розвитку вторинних статевих ознак, у жінок з’являються менструації, у чоловіків частково відновлюється потенція, зменшується вираженість явищ, супутніх гіпогонадизм (остеопороз, відставання у формуванні скелета і ін.).

Оперативне лікування включає трансплантацію яєчка або яєчника, зведення яєчка при крипторхізмі, пластичну корекцію недорозвиненого статевого члена (фаллопластіку). З косметичною метою виробляють імплантацію синтетичного яєчка (при відсутності в черевній порожнині неспустівшегося яєчка).

Перераховані операції при об’єктивних свідченнях і відповідних технічних можливостях, що включають використання мікрохірургічної техніки та контроль за імунологічним і гормональним статусом хворого і пересадженого органу, практично не мають протипоказань.

Алотрансплантація яєчника в клінічній практиці лікування Г. застосовується рідко і ще не має однозначної оцінки.

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07