+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Гіпопаратиреоз

Гіпопаратиреоз (тетанія) — захворювання, що характеризується зниженням функції околощітовідних залоз, підвищеної нервово-м’язової збудливістю і судорожним синдромом.

Етіологія

Видалення або пошкодження околощітовідних залоз під час операції, їх поразка при інфекціях, інтоксикаціях, аутоімунних порушеннях, зниження чутливості тканин до дії паратгормону.

Патогенез

Недостатнє виділення паратгормону, що призводить до порушень кальцієво-фосфорного гомеостазу (гіпокальціємія і гіперфосфатемія). Підвищується нервово-м’язова збудливість, з’являється схильність до розвитку судомного синдрому.

Симптоми, перебіг

Приступу судом зазвичай передують відчуття оніміння, повзання мурашок в області верхньої губи, пальців рук і ніг, похолодання кінцівок, відчуття скутості.Потім розвиваються хворобливі тонічні і клонічні судоми окремих груп м’язів: кінцівок, обличчя, тулуба.

Судоми спостерігаються переважно в згинальних м’язах, тому кисть руки бере характерне положення «руки акушера».

При тетанії згинальних м’язів нижніх кінцівок стопа згинається всередину, пальці підгинаються до підошви ( «кінська стопа»). Судоми лицьової мускулатури супроводжуються тризм, утворенням «риб’ячого рота».

Поширення судом на м’язи шиї може викликати ларингоспазм, що супроводжується задишкою, ціанозом, іноді асфіксією. Можуть розвинутися пилороспазм з блювотою, нудотою, ацидозом; спазми мускулатури кишечника, сечового міхура.Спазм вінцевих судин серця супроводжується різкими болями в області серця.Напади тетанії провокуються різними подразниками: болючими, механічними, термічними, гіпервентиляції.

Постукування по стовбуру лицьового нерва близько зовнішнього слухового проходу викликає скорочення м’язів чола, верхньої повіки, рота (симптом Хвостека), постукування уздовж верхньої гілочки лицьового нерва у зовнішнього краю очниці призводить до скорочення кругового м’яза століття; перетягування плеча джгутом — до характерного положенню кисті — «рука акушера» (симптом Труссо).

При тривалому перебігу захворювання в період між нападами хворих турбують пітливість, погіршення зору через порушення акомодації, дзвін у вухах, зниження слуху. Розвиваються гіпокальціеміческая катаракта, ламкість нігтів, ламкість і карієс зубів. Спостерігаються зміни психіки: зниження інтелекту, порушення пам’яті, неврози.

Вміст кальцію в крові знижений, особливо іонізованої його фракції; встановлена залежність між вагою тетанії і ступенем зниження рівня кальцію в крові. Зміст фосфору в крові вище норми, екскреція кальцію і фосфору з сечею знижена. Рівень ПТГ в крові знижений.

Лікування

Для попередження нападів призначають деякі медичні препарати і дієту, багату кальцієм (молоко, сир, капуста, салат, редис, абрикоси, полуниця, лимони).

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07