+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Інсулінові помпи

Інсулінова помпа — це прилад для введення інсуліну в організм діабетика, альтернативний використання шприців і шприц-ручок. Інсулінова помпа доставляє ліки в безперервному режимі, і в цьому її основна перевага перед традиційними ін’єкціями інсуліну. Помпова інсулінотерапія має значні переваги, але і недоліки теж, і ми все це докладно опишемо в статті.

Ці пристрої мають дві основні переваги:

 1. полегшують щоденне введення безлічі невеликих доз інсуліну;
 2. взагалі скасовують необхідність колоти продовжений інсулін.

Інсулінова помпа — складний прилад, який включає:

 • помпу — насос для подачі інсуліну, а також комп’ютер з системою управління;
 • змінний резервуар для інсуліну (картридж, всередині помпи);
 • змінний інфузійний набір, що включає в себе канюлю для підшкірного введення і систему трубок для з’єднання резервуара з канюлею;
 • батарейки.

Інсулінову помпу можна заправити запасом будь-якого короткого інсуліну, якого вистачить на кілька днів, перш ніж буде потрібно повторно заправляти резервуар.

Як працює інсулінова помпа

art-pompa-01-minСучасна інсулінова помпа — пристрій невеликої ваги, розміром з пейджер. Інсулін надходить в тіло діабетика через систему гнучких тонких шлангів (катетер, який закінчується канюлей). Вони з’єднують резервуар з інсуліном всередині помпи з підшкірної жирової клітковиною. Резервуар з інсуліном і катетер разом називаються «інфузійна система». Пацієнту слід міняти її кожні 3 дні. При зміні інфузійної системи щоразу змінюється і місце подачі інсуліну.

Пластикова канюля (НЕ голка!) Встановлюється під шкіру в тих же зонах, куди зазвичай вводять інсулін за допомогою шприца. Це живіт, стегна, сідниці і плечі. Помпа вводить під шкіру зазвичай аналог інсуліну ультракороткої дії. Рідше використовується людський інсулін короткої дії.

Інсулін подається дуже маленькими дозами, по 0,025-0,100 ОД кожен раз, в залежності від моделі помпи. Відбувається це з заданою швидкістю. Наприклад, при швидкості 0,60 ОД в годину помпа буде вводити по 0,05 ОД інсуліну кожні 5 хвилин або по 0,025 ОД кожні 150 секунд.

Інсулінова помпа максимально імітує роботу підшлункової залози здорової людини. Це означає, що вона вводить інсулін в двох режимах: базальном і болюсном. Як відомо, в різний час доби підшлункова залоза виділяє базальний інсулін з різною швидкістю.

Сучасні інсулінові помпи дозволяють запрограмувати швидкість введення базального інсуліну, причому вона може змінюватися за розкладом кожні півгодини. Виходить, що в різний час доби «фоновий» інсулін надходить у кров з різною швидкістю. Перед їжею кожен раз вводиться болюсная доза інсуліну. Це пацієнт робить вручну, Не! в автоматичному режимі. Також пацієнт може дати помпі «вказівку» додатково ввести разову дозу інсуліну, якщо цукор в крові після вимірювання виявляється значно підвищеним.

Її переваги для пацієнта

Помпа подає розчин в кров часто, але в маленьких дозах, і завдяки цьому інсулін всмоктується практично моментально. У діабетиків часто коливання рівня цукру в крові виникають через те, що продовжений інсулін може всмоктуватися з різною швидкістю. При використанні інсулінової помпи ця проблема знімається, і в цьому її головна перевага. Тому що використовується тільки «короткий» інсулін, який діє дуже стабільно.

Інші переваги використання інсулінової помпи:

 • Маленький крок і висока точність дозування. Крок набору болюсної дози інсуліну у сучасних помп — всього 0,1 ОД. Нагадаємо, що у шприц-ручок — 0,5-1,0 ОД. Швидкість подачі базального інсуліну можна міняти на 0,025-0,100 ОД / год.
 • Кількість проколів шкіри знижується в 12-15 разів. Нагадаємо, що інфузійну систему інсулінової помпи слід міняти 1 раз в 3 дня. А при традиційній інсулінотерапії по інтенсифікований схемою доводиться робити 4-5 ін’єкцій щодоби.
 • Інсулінова помпа допомагає розрахувати дозу болюсного інсуліну. Для цього діабетикові потрібно з’ясувати і ввести в програму свої індивідуальні параметри (вуглеводний коефіцієнт, чутливість до інсуліну в різний час доби, цільовий рівень цукру в крові).
 • Система допомагає обчислити правильну дозу болюсного інсуліну, виходячи з результатів вимірювання глюкози в крові перед їжею і скільки вуглеводів планується з’їсти.
 • Особливі види болюсов. Інсулінову помпу можна налаштувати, щоб болюсная доза інсуліну вводилася не в один момент, а розтягнути це по часу. Це корисна функція, коли діабетик їсть вуглеводи повільного засвоєння, а також на випадок тривалого застілля.
 • Безперервний моніторинг рівня глюкози в крові в реальному часі. Якщо цукор в крові виходить за допустимі межі — інсулінова помпа попереджає пацієнта. Новітні «просунуті» моделі вміють самостійно змінювати швидкість введення інсуліну, щоб нормалізувати цукор в крові. Зокрема, вони відключають подачу інсуліну при гіпоглікемії.
 • Зберігання журналу даних, передача їх на комп’ютер для обробки і аналізу. Більшість інсулінових помп зберігають у своїй пам’яті журнал даних за останні 1-6 місяців. Це інформація, які дози інсуліну вводили і який був рівень глюкози в крові. Ці дані зручно аналізувати як самому пацієнту, так і його лікаря.

Показання для переходу на помпову інсулінотерапію

 • бажання самого пацієнта;
 • не виходить досягти хорошої компенсації діабету (показник гликированного гемоглобіну тримається вище 7,0%, у дітей — вище 7,5%);
 • рівень глюкози в крові пацієнта часто і значно коливається;
 • відзначаються часті прояви гіпоглікемії, в тому числі важкі, а також по ночах;
 • феномен «ранкової зорі»;
 • інсулін в різні дні діє на пацієнта по-різному (виражена варіабельність дії інсуліну);
 • інсулінову помпу рекомендують використовувати під час планування вагітності, при її виношуванні, під час пологів та у післяпологовий період;
 • дитячий вік — в США близько 80% дітей-діабетиків використовують інсулінові помпи, в Європі — близько 70%;
 • інші свідчення.

Помпова інсулінотерапія, теоретично, підходить для всіх пацієнтів з діабетом, кому потрібне введення інсуліну. В тому числі, при аутоімунному цукровому діабеті з пізнім початком і при моногенних формах діабету. Але існують і протипоказання до використання інсулінової помпи.

Протипоказання

Сучасні інсулінові помпи влаштовані так, щоб пацієнтам було просто їх програмувати і використовувати. Проте, помпова інсулінотерапія вимагає активної участі пацієнта в своєму лікуванні. Інсулінову помпу не слід використовувати в тих випадках, коли така участь забезпечити неможливо.

Помпова інсулінотерапія підвищує для пацієнта ризик гіперглікемії (сильного підвищення цукру в крові) і розвитку діабетичного кетоацидозу. Тому що при використанні інсулінової помпи в крові діабетика немає інсуліну продовженого дії. Якщо раптом подача короткого інсуліну припиняється, то важкі ускладнення можуть проявитися вже через 4 години.

Протипоказанням для помпової інсулінотерапії є ситуації, коли пацієнт не може або не хоче освоїти тактику інтенсивного лікування діабету, т. Е. Навички самоконтролю глюкози в крові, підрахунку вуглеводів по системі хлібних одиниць, планування фізичної активності, розрахунку доз болюсного інсуліну.

Помпову інсулінотерапію не використовують для пацієнтів, у яких є психічне захворювання, здатне привести до неадекватного поводження з приладом. Якщо у діабетика виражене зниження зору, то у нього будуть проблеми з розпізнаванням написів на екрані інсулінової помпи.

У початковому періоді помпової інсулінотерапії необхідно постійне спостереження лікаря. Якщо його не можна забезпечити, то перехід на помпову інсулінотерапію слід відкласти «до кращих часів».

Як вибрати інсулінову помпу

На що потрібно звернути увагу, вибираючи інсулінову помпу:

 • Обсяг резервуара. Вміщує він достатньо інсуліну, щоб вам вистачило на 3 дні? Нагадаємо, що інфузійний набір потрібно міняти не рідше, ніж раз на 3 дні.
 • Чи зручно читати букви і цифри з екрану? Чи хороша яскравість і контрастність екрану?
 • Дозування болюсного інсуліну. Зверніть увагу, які можна виставляти мінімальні і максимальні дозування болюсного інсуліну. Чи підходять вони вам? Особливо це актуально для дітей, яким потрібні дуже низькі дози.
 • Вбудований калькулятор. Чи дає інсулінова помпа можливість використовувати ваші індивідуальні коефіцієнти? Це фактор чутливості до інсуліну, вуглеводний коефіцієнт, тривалість дії інсуліну, цільовий рівень глюкози в крові. Чи достатня точність цих коефіцієнтів? Чи не потрібно їх занадто округляти?
 • Тривожний сигнал. Чи зможете ви почути тривожний сигнал або відчути вібрацію, якщо почнуться проблеми?
 • Водонепроникність. Чи потрібна вам помпа, яка буде повністю водонепроникна?
 • Взаємодія з іншими пристроями. Бувають інсулінові помпи, які вміють самостійно взаємодіяти з глюкометрами і пристроями безперервного моніторингу глюкози в крові. Чи потрібна вам така?
 • Чи зручно носити помпу в повсякденному житті?

Недоліки лікування діабету за допомогою інсулінової помпи

 • Первісна вартість помпи — вельми значна.
 • Вартість витратних матеріалів — набагато вище, ніж якщо використовувати інсулінові шприци.
 • Помпи вельми не надійні, подача інсуліну в організм діабетика часто переривається через технічні неполадки. Це може бути збій в програмному забезпеченні, кристалізація інсуліну, вислизання канюлі з-під шкіри та інші типові проблеми.
 • Через ненадійність інсулінових помп нічний кетоацидоз у хворих на діабет 1 типу, які їх використовують, трапляється частіше, ніж у тих, хто коле інсулін шприцами.
 • Багатьом людям не подобається ідея, що у них в животі постійно буде стирчати канюля і трубки. Краще освоть техніку безболісних ін’єкцій інсуліновим шприцом.
 • Місця підшкірного введення канюлі часто інфікуються. Трапляються навіть абсцеси, які вимагають хірургічного втручання.
 • Виробники декларують «високу точність дозування», але чомусь важка гіпоглікемія у користувачів інсулінових помп трапляється досить часто. Напевно, через механічні збоїв систем дозування.
 • У користувачів інсулінової помпи виникають проблеми, коли вони намагаються спати, приймати душ, плавати або займатися сексом.

Критичні недоліки

Серед переваг інсулінових помп вказується, що у них крок набору болюсної дози інсуліну — всього 0,1 ОД. Проблема в тому, що ця доза вводиться не рідше, ніж раз на годину! Таким чином, мінімальна базальна доза інсуліну становить 2,4 ОД на добу. Для дітей з діабетом 1 типу це занадто багато. Для дорослих хворих на діабет, які дотримуються низько-вуглеводну дієту, теж може виявитися багато.

Згодом на місцях постійного підшкірного введення канюлі утворюються шви (фіброз). Це відбувається з усіма діабетиками, які використовують інсулінову помпу 7 років або довше. Такі шви не просто виглядають неестетично, а погіршують всмоктування інсуліну. Після цього інсулін діє непередбачувано, і навіть високі його дози не можуть привести цукор в крові в норму. Ті проблеми лікування діабету, які ми успішно вирішуємо за допомогою методу малих навантажень, при використанні інсулінової помпи вирішити ніяк неможливо.

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07