+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Надниркова недостатність

Надниркова недостатність — синдром, обумовлений первинним порушенням кори надниркових залоз (хвороба Аддісона) або вторинними її змінами в результаті зменшення секреції АКТГ; проявляється симптомами зниженою продукції гормонів кори надниркових залоз. Розрізняють хронічну і гостру надпочечниковую недостатність.

Етіологія, патогенез

Первинна надниркова недостатність обумовлена туберкульозом (в 40% випадків) або атрофією кори надниркових залоз, викликаної аутоімунними процесами (в 50% випадків), рідше двосторонньої адреналектомією, тромбозом цін або емболією надниркових залоз. Причиною вторинної недостатності можуть бути післяпологовий некроз гіпофіза (синдром Шихена), пухлини гіпофіза, гіпофізектомія, краніофарінгіоми.

Патогенез надниркової недостатності: зниження секреції кортизолу, альдостерону і кортикостерону.

Симптоми, протягом надниркової недостатності

Для первинної хронічної недостатності характерні постійна м’язова слабкість, посилюється після фізичного навантаження, зменшення маси тіла, гіперпігментація шкірних покривів обличчя, шиї, долонних складок, пахвових областей, промежини. Пігментні плями на слизових оболонках (внутрішня поверхня щік, мова, тверде небо, ясна, піхву, пряму кишку) мають синювато-чорне забарвлення.

АТ зазвичай знижений, іноді нормальне, може бути підвищений при поєднанні з гіпертонічною хворобою. У більшості випадків виражені шлунково-кишкові розлади (зниження апетиту, нудота, блювота, біль у животі, рідкий стілець); порушуються білковий (знижений синтез білка), вуглеводний (низький рівень цукру натще, плоска крива після навантаження глюкозою) і водно-сольовий (гіперкаліємія, гіпонатріємія) обмін.

Виділення з сечею натрію збільшено, калію — зменшено. Характерні зниження рівня 17-ОКС в плазмі і сечі, відсутність або зниження резервів секреції гормонів корою наднирників при стимуляції АКТГ.

Вторинна недостатність надниркових залоз, що супроводжується випаданням тільки секреції АКТГ гіпофізом, зустрічається вкрай рідко. Найчастіше спостерігається поєднання з недостатністю тиреотропного, соматотропного, гонадотропних гормонів, що характеризується відповідними симптомами (межуточно-гіпофізарна недостатність).

Діагноз

Діагноз надниркованедостатність ставлять на підставі зниження вихідного рівня 17-ОКС в сечі і плазмі і збереженою реакції на АКТГ. Ізольована недостатність АКТГ зустрічається у хворих, які приймають синтетичні кортикостероїди для лікування неендокрінних захворювань (бронхіальна астма, шкірні і ниркові захворювання).

Гостра надниркова недостатність, або аддісоніческій криз, гостре коматозний стан, що виникає у хворих з хронічною надниркової недостатністю, як правило, при приєднанні інфекції, травми, операції та інших екстремальних станах. Зустрічається при гострому крововиливі в наднирники або при розвитку в них інфаркту.

Для аддісоніческій криз характерні: серцево-судинна недостатність, падіння артеріального тиску, шлунково-кишкові розлади (неприборкана блювота, рідкий багаторазовий стілець), нервово-психічні порушення, посилення пігментації. З даних лабораторного дослідження характерні зниження вмісту натрію в крові до 130 ммоль/л і нижче, підвищення вмісту калію до 6-8 ммоль/л, наявність низького рівня цукру в крові, еозинофілія, лімфоцитоз.

Лікування

Лікування первинної та вторинної надниркової недостатності полягає у введенні гормонів кори надниркових залоз. При туберкульозної етіології захворювання протитуберкульозне лікування проводять спільно з фтизіатром. При супутніх запальних процесах застосовують антибактеріальну терапію.

Прогноз сприятливий при своєчасній і адекватній замісній терапії.

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07