+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ожиріння

Це захворювання, що характеризується надмірним розвитком жирової тканини. Найчастіше ожиріння виникає після 40 років, переважно у жінок.

Етіологія, патогенез

Основним фактором, що призводить до розвитку ожиріння, є порушення енергетичного балансу, що полягає в невідповідності між енергетичними надходженнями в організм і їх витратами. Найбільш часто ожиріння виникає внаслідок переїдання, але може відбуватися через порушення контролю витрати енергії. Безсумнівна роль спадково-конституціональної схильності, зниження фізичної активності, вікових, статевих, професійних факторів, деяких фізіологічних станів (вагітність, лактація, клімакс).

Ожиріння є гіпоталамо-гіпофізарний захворюванням, в патогенезі якого провідну роль відіграють виражені в тій чи іншій мірі гіпоталамічні порушення, що обумовлюють зміну поведінкових реакцій, особливо харчової поведінки, і гормональні порушення.

Підвищується активність гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової системи: збільшуються секреція АКТГ, швидкість продукції кортизолу, прискорюється його метаболізм. Знижується секреція соматотропного гормону, що володіє ліполітичних дією, порушується секреція гонадотропінів і статевих стероїдів. Характерні гіперінсулінемія, зниження ефективності його дії. Порушується метаболізм тиреоїдних гормонів і чутливість периферичних тканин до них.

Виділяють аліментарно-конституційне, гипоталамическое і ендокринне ожиріння.Аліментарно-конституційне ожиріння носить сімейний характер, розвивається, як правило, при систематичному переїданні, порушенні режиму харчування, відсутності адекватного фізичного навантаження, часто у членів однієї сім’ї або близьких родичів. Гіпоталамічне ожиріння виникає внаслідок порушення гіпоталамічних функцій і у зв’язку з цим має ряд клінічних особливостей.

Ендокринне ожиріння є одним з симптомів первинної патології ендокринних залоз: гіперкортицизму, гіпотиреозу, гіпогонадизму. Однак при всіх формах ожиріння є в тій чи іншій мірі гіпоталамічні порушення, що виникають або первинно, або в процесі розвитку ожиріння.

Симптоми, перебіг

Загальною ознакою всіх форм ожиріння є надлишкова маса тепа. Виділяють чотири ступені ожиріння і дві стадії захворювання — прогресуючу і стабільну. При 1 ступеня фактична маса тіла перевищує ідеальну не більше ніж на 29%, при II — надлишок становить 30-40%, при III ступеня-50-99%, при IV-фактична маса тіла перевершує ідеальну на 100% і більше.

Іноді ступінь ожиріння оцінюється за індексом маси тіла, обчислюваному за формулою: Маса тіла (кг) / зріст (м) (в квадраті); за норму приймається індекс маси, що становить 20-24,9, при I ступеня — індекс 25-29,9, при II — 30-40, при III — більше 40.

Хворі I — II ступенем ожиріння зазвичай скарг не пред’являють, при більш масивному ожирінні турбують слабкість, сонливість, зниження настрою, іноді нервозність, дратівливість; нудота, гіркота в роті, задишка, набряки нижніх кінцівок, біль в суглобах, хребті.

При гіпоталамічному ожирінні часто турбують підвищений апетит, особливо в другій половині дня, відчуття голоду вночі, спрага. У жінок — різні порушення менструального циклу, безпліддя, гірсутизм, у чоловіків — зниження потенції. Нечистота і трофічні порушення шкіри, дрібні рожеві стрії на стегнах, животі, плечах, пахвових западинах, гіперпігментація шиї, ліктів, місць тертя, підвищення артеріального тиску.

При електроенцефалографічному дослідженні хворих з гіпоталамічним ожирінням виявляються ознаки ураження діенцефальних структур мозку. Визначення екскреції 17-ОКС і 17-КС часто виявляє їх помірне підвищення.

Для диференціальної діагностики гіпоталамічного ожиріння і гіперкортицизму проводять малий дексаметазоновий тест, рентгенологічне дослідження черепа і хребта.

При наявності спраги, сухості в роті визначають вміст цукру в крові натще і протягом доби, за показаннями проводять глюкозотолерантний тест.

При порушеннях менструального циклу — гінекологічне дослідження, ультразвукове дослідження органів малого тазу, вимірювання ректальної температури, інші тести функціональної діагностики.

Лікування

Лікування комплексне, спрямоване на зниження маси тіла, що включає дієтотерапію і фізичні методи лікування. Рекомендується збалансована низькокалорійна дієта за рахунок зниження вмісту вуглеводів і частково жирів переважно тварин при достатньому вмісті білків, вітамінів, мінеральних речовин (з урахуванням енергетичних витрат). Використовують продукти з високим вмістом клітковини, що сприяє швидкому насиченню, прискоренню проходження їжі через кишечник.

Харчування дробове, 5-6 разів на добу. Застосовують розвантажувальні дні. Необхідні активний руховий режим, систематична лікувальна гімнастика, душ, масаж. При ожирінні IV ступеня терапією вибору є хірургічні методи лікування. При ендокринних формах ожиріння проводять лікування основного захворювання.

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07