+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Реовазографія або РВГ

banner-article-big-12-min

Сучасний метод функціональної діагностики, за допомогою якого визначається інтенсивність і обсяг кровотоку в артеріальних судинах кінцівок. Це досить доступна методика, яка проводиться в більшості медичних установ за призначенням лікаря і дозволяє діагностувати захворювання судин.

Суть дослідження

Принцип методу даного дослідження полягає в вимірі опору ділянки шкіри при пропущенні через нього електричного струму мінімальної сили (абсолютно нешкідливою), напруги і певної частоти за допомогою спеціальних датчиків. Залежно від інтенсивності кровонаповнення тканин, змінюється їх опір.

Чим гірше кровотік, тим вище опір шкіри і тканин. Зміни параметра опору виводяться на паперову стрічку в вигляді кривої лінії, по якій лікар функціональної діагностики визначає характер кровотоку в досліджуваній ділянці тіла.

Види реовазографии

Існує 2 види реовазографии — дослідження кровотоку в нижніх і верхніх кінцівках. Так як статистично частіше розвиваються хвороби судин ніг, то актуальнішою є реовазография нижніх кінцівок.

Показання до проведення

Основним показанням для проведення такого функціонального дослідження є діагностика судин при таких їх захворюваннях:

 • Облітеруючий атеросклероз артерій ніг — патологія, при якій на їхніх стінках формуються атеросклеротичні бляшки, які зменшують просвіт судин і погіршують кровопостачання нижніх кінцівок.
 • Тромбофлебіт — запалення вен ніг, при якому в них формуються тромби.
 • Синдром Рейно — прояв аутоімунної патології (при ній часто вражаються суглоби за типом ревматоїдного артриту), при цьому розвивається порушення кровообігу в руках.
 • Субкомпенсований або декомпенсований цукровий діабет з ускладненнями у вигляді микроангиопатии артерій ніг. У важкому випадку розвивається «діабетична стопа», з некрозом (омертвіння) її тканин внаслідок недостатнього кровопостачання і живлення.
 • Ендартеріїт — запалення внутрішньої стінки артерій рук або ніг.
 • Варикозне розширення вен — патологія, при якій частіше уражаються поверхневі і глибокі вени ніг з порушенням нормального відтоку крові по ним.

Проявами захворювань судин кінцівок, які вказують на можливе порушення кровотоку в них, є біль, яка посилюється після фізичного навантаження (ходьба, монотонна робота руками), періодичні локальні спастичні судоми м’язів, оніміння шкіри з відчуттям поколювання в ній (парестезія).

Підготовка та проведення

Реовазографія є нескладною і не тривалою процедурою. Людина під час її проведення розташовується на проведення реовазографииспині, на кушетці. Лікар функціональної діагностики прикріплює (зазвичай за допомогою присосок) датчики до шкіри досліджуваної області рук або ніг. Сама процедура триває близько 10-15 хвилин. Перед її проведенням необхідно виконати кілька нескладних підготовчих рекомендацій:

 1. Попередній відпочинок для повного розслаблення м’язів і нормалізації кровотоку в них (за 15-20 хвилин до початку обстеження).
 2. За кілька діб (мінімум 24 години) необхідно припинити прийом лекартсвенних засобів, що впливають на рівень артеріального тиску і стан судин.
 3. Необхідно виключити прийом алкоголю за кілька діб до обстеження.
 4. Курцям, протягом декількох годин необхідно утриматися від куріння.
 5. В день проведення реовазографии бажано постаратися уникати виражених фізичних або емоційних навантажень.

Виконання нескладних підготовчих рекомендацій перед проведенням реовазографии дозволить отримати максимально якісний і об’єктивний результат дослідження.

Результати, їх розшифровка

Після розшифровки отриманої реовазограмма, лікар розраховує кілька показників, до яких відносяться:

Індекс еластичності — показує стан стінок артерій (їх еластичність). У нормі він повинен бути вище Результат і розшифровка реовазографии0,4. Зниження нижче норми вказує на погану еластичність стінок артерій з відповідним погіршенням кровотоку в них. Зниження цього індексу нижче 0,2 — прогностично несприятлива ознака.

Реографічний індекс або індекс відтоку — показує можливості венозного русла, в нормі цей показник становить величину 0,5. Підвищення вказує на погіршення венозного відтоку крові.
Індекс периферичного опору — в нормі варіює від 0,2 до 0,45, він характеризує інтенсивність кровотоку в дрібних судинах (мікроциркуляторного русла).

Сучасні апарати для реовазографии розраховують основні показники результату за допомогою вбудованого процесора, що значно спрощує рутинну роботу лікаря.

Також під час цього дослідження можуть проводитися додаткові медикаментозні тести. Зазвичай під час процедури, досліджуваного людині дають прийняти нітрогліцерин, який впливає на функціональний стан артерій. За його зміни лікар може судити про структурний стан її стінок. Також проводяться компресійні проби, які полягають в тимчасовому перетискання магістральних судин кінцівки, з подальшим їх відпусканням і дослідженням швидкості відновлення кровотоку.

Завдяки відсутності будь-яких негативних впливів на організм, для проведення реовазографии практично немає протипоказань. Вона є безпечним і інформативним методом функціональної діагностики, що не втратив актуальність на сьогоднішній день.

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07