+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Щитоподібна залоза

banner-article-big-18-min

Щитоподібна залоза — залоза внутрішньої секреції, входить до складу ендокринної системи, синтезує ряд гормонів, необхідних для підтримки гомеостазу організму.

Щитоподібна залоза складається з двох симетричних частин, з’єднаних перемичкою, і своїми обрисами нагадує метелика. Залоза розташовується в передній частині шиї, утворюючи своєрідний щит, що і дало їй назву. «Щитовидка» виробляє цілий ряд важливих для людського організму гормонів, що регулюють обмін речовин.

pic-22-min

Особливість патологій щитовидної залози полягає в тому, що їх симптоми легко сплутати з проявами інших захворювань, тому до ендокринолога пацієнт може потрапити не відразу. Лікарі інших спеціалізацій, пам’ятаючи про такий ризик, часто призначають первинне обстеження щитовидної залози. Таким чином можна виключити тиреоїдну патологію або виявити її на ранніх стадіях.

Причини виникнення захворювань щитовидної залози

Основними причинами розвитку захворювань щитовидної залози є:

 • нестача йоду в їжі або його надлишок;
 • вплив несприятливих екологічних факторів (радіації, отруйних речовин та ін.).
 • несприятлива спадковість (наявність захворювань щитовидної залози у кровних родичів);
 • розвиток патології імунної системи, коли імунна система починає проявляти агресію по відношенню до власної щитовидній залозі, що призводить до появи аутоімунних захворювань щитовидної залози (аутоімунного тиреоїдиту, дифузного токсичного зобу);
 • патологія гіпоталамуса або гіпофіза; — Медичні впливу (хірургічні операції, використання небезпечних для щитовидної залози медикаментів).

Однією з основних причин розвитку захворювань щитовидної залози є йододефіцит. Добре відомо, що зниження надходження йоду з їжею призводить до розвитку таких хвороб щитовидної залози, як вузловий зоб, ендемічний зоб.

Коли призначається обстеження щитовидної залози?

При постійних стресах, екологічної інтоксикації, недостатності харчування починаються збої в роботі щитовидної залози.Зниження функції — гіпотиреоз — проявляється у вигляді хронічної втоми, депресії, набору ваги, запорів, судом, втрати волосяного покриву, байдужості до сексу. Підвищена активність залози веде до стійкого зниження ваги при підвищеному апетиті, гіперактивності, дратівливості.

Рак щитовидної залози проявляється відчуттями «грудки в горлі», утрудненим ковтанням, хриплости голосу, набуханням лімфатичних вузлів на шиї. Звичайно, ті чи інші симптоми може відзначати у себе практично будь-який сучасний чоловік і вони можуть мати інші причини. Але при виявленому «наборі» патологічних проявів лікар, швидше за все, призначить вам комплексне обстеження щитовидної залози.

Методи обстеження щитовидної залози

Оцінка стану щитовидної залози проводиться за цілою низкою ознак, частина з яких можна визначити візуально, частина — інструментальними або лабораторними методами.

Огляд і пальпація

Це перше, з чого починається обстеження щитовидної залози: лікаря необхідно оглянути і промацати шию, оцінити загальний зовнішній вигляд пацієнта. Це дозволяє приблизно визначити розміри щитовидки, наявність і локалізацію вузлів в ній, рухливість залози при ковтанні, розміри лімфатичних вузлів.

Одутлість особи і скупість міміки — і навпаки, змарніле обличчя з тривожним поглядом — також можуть свідчити про проблеми з щитовидною залозою.

Інструментальні методи

Інструментальне обстеження щитовидної залози насамперед необхідно при підозрі на рак. Також з його допомогою оцінюється загальний стан цього органу — розміри, симетричність часток, функціональні можливості тканин.

 • Ультразвукове обстеження щитовидної залози (УЗД). Основний інструментальний метод, що дозволяє без променевого навантаження та з великою точністю визначити розміри щитовидної залози, провести розрахунки її обсягу, маси і ступеня кровопостачання. Також встановлюється наявність вузлів і кістозного ураження.
 • Рентгенологічне дослідження. Рентген шиї та органів грудної клітки дозволяє підтвердити або виключити рак щитовидної залози і наявність метастазів в легені. Також на рентгенівському знімку буде видно здавлювання або зміщення трахеї і стравоходу при загрудинном зобі.
 • Комп’ютерна томографія (КТ) — уточнююче докладний рентгенографічний метод, що поєднує в собі переваги УЗД і звичайного рентгена. Дозволяє виконувати прицільну біопсію вузлів, як при УЗД. Застосовується рідше інших в силу високої вартості обладнання і самої процедури.
 • Сцинтиграфія. Радіологічне дослідження. За добу до процедури пацієнтові необхідно проковтнути капсулу з радіоактивним ізотопом йоду. Також можливе введення препарату у вену. Потім за допомогою спеціального приладу досліджується розподіл введеного речовини по щитовидній залозі. Таким чином можна визначити функціональну активність тканин, що не дозволяють зробити інші методи.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ) дозволяє отримати тривимірне зображення щитовидної залози без променевого навантаження і контрастних речовин, але по інформативності порівнянна з УЗД і не є основним методом діагностики. В основному призначається при загрудинном зобі.
 • Біопсія. При будь-якому дифузному або вузловому збільшенні щитовидної залози (зобі) обов’язково робиться біопсія, щоб виключити або підтвердити рак. У діагностиці захворювань «щитовидки» поєднання біопсії і УЗД вважається золотим стандартом. Проби тканин беруться з трьох-п’яти точок.
 • Ларингоскопія. Проводиться в основному перед операцією з видалення ракової пухлини щитовидної залози. Процедура являє собою введення в гортань із подовжувачем — ларингоскопа — через яку висвітлюють і розглядають стінку гортані, щоб перевірити, чи не порушений чи обсяг руху голосових зв’язок через пухлину. Це дозволяє знизити ймовірність ускладнень на голосові зв’язки після операції.

Лабораторні методи

Для повноцінного обстеження щитовидної залози важливі аналізи крові, результати яких дозволяють судити про нестачу або надлишку тих чи інших гормонів. Залежно від отриманих даних прописується лікарська терапія.

Якщо немає інших призначень ендокринолога, за місяць до процедури виключається прийом гормонів щитовидної залози, за два-три дні — прийом йодовмісних препаратів. Напередодні необхідно виключити рентгенографические процедури, фізичні та емоційні навантаження. Обов’язково попередьте лікаря, якщо приймаєте будь-які лікарські засоби. Вони можуть вплинути на результат аналізу, і його доведеться повторити.

 • Трийодтиронин загальний (Т3 загальний);
 • Трийодтиронин вільний (Т3 вільний);
 • Тироксин загальний (Т4 загальний) ;
 • Тироксин вільний (Т4 вільний);
 • Тиреотропного гормону (ТТГ);
 • Антитіла до тиреоглобуліну (АТ-ТГ);
 • Антитіла до тиреоїдної пероксидази (АТ-ТПО);
 • T-Uptake (тироксинзв’язуючого здатність сироватки або плазми людини);
 • ТГ (Тиреоглобулін);
 • АТ-МАГ (антитіла до мікросомальної фракції тироцитов);
 • АТ до рТТГ

Величезний список методів дослідження щитовидної залози говорить сам за себе: призначити їх може тільки лікар. Хоча багато препаратів для гормональної терапії продаються без рецепта, займатися самолікуванням не слід, оскільки неправильний вибір гормонів і схеми прийому здатний істотно погіршити стан пацієнта.

Види захворювань щитовидної залози

До основних захворювань щитовидної залози в даний час відносять:

 • аутоімунний тиреоідит; — Підгострий тиреоїдит;
 • дифузний токсичний зоб (хвороба Грейвса, Базедова хвороба);
 • дифузний еутиреоїдний зоб (збільшення щитовидної залози без порушення її функції); 
 • вузловий зоб (поява вузлів у щитовидній залозі);
 • рак щитовидної залози.

Симптоми захворювання щитовидної залози

 • Поява припухлості на передній поверхні шиї;
 • Прощупується пальцями ущільнення в області щитовидної залози;
 • Дратівливість, плаксивість;
 • Тремор пальців рук;
 • Швидка стомлюваність, сонливість;
 • Поява набряків, збільшення маси тіла;
 • Активне випадання волосся, підвищена ламкість нігтів;
 • Поява сухості шкіри або, навпаки, виражена пітливість;
 • Поява витрішкуватість (збільшення очних яблук).

Лікування захворювань щитовидної залози

Важливий принцип лікування захворювань щитовидної залози — повна заборона самолікування. Незважаючи на велику кількість літератури, яка описує ті чи інші методи лікування захворювань щитовидної залози, розібратися в характері симптомів і потрібних пацієнту лікувальних заходах може тільки професійний лікар.

При появі симптомів (серцебиття, збільшення розмірів очей, появі почуття «чужорідного тіла» на шиї і ін.) Слід звернутися до лікаря, а не шукати вирішення виниклої проблеми в матеріалах сайтів або радах знайомих.

Медицина зараз має всі можливості для швидкого встановлення правильного діагнозу та ефективного лікування захворювань щитовидної залози. З упевненістю можна сказати, що при своєчасному зверненні до лікаря практично всі захворювання щитовидної залози повністю виліковні.

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07