+38 (061) 769-81-09
69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

УЗД щитовидної залози

УЗД щитовидної залози

УЗД щитовидної залози є головним методом, що дозволяє оцінити будову щитовидки. Завдяки своєму неглибокому розташуванню, щитовидна залоза легко доступна для проведення ультразвукового дослідження. Сучасні УЗД-апарати дозволяють оглядати всі відділи щитовидної залози, за винятком розташованих за грудиною або трахеєю (для глибоко розташованих відділів щитовидної залози використовується комп’ютерна томографія).

При УЗД щитовидної залози лікар оцінює розташування залози, стан її контурів, розміри все відділів залози (з розрахунком обсягу органу), стан кровотоку в тканини залози, виявляє вузли щитовидної залози. Важливим етапом дослідження є оцінка стану регіонарних лімфовузлів, фільтруючих надходить від залози лімфу. Лікар також оглядає місця розташування паращитовидних (околощітовідних) залоз і описує їх в разі їх збільшення.

Показанням до виконання УЗД

 • видиме збільшення розмірів щитовидної залози;
 • зміна розмірів або щільності щитовидної залози при пальпації (обмацуванні);
 • підозра на порушення вироблення гормонів щитовидної залози;
 • УЗД щитовидної залози при вагітності є практично стандартною процедурної — більшість гінекологів і гінекологів-ендокринологів рекомендують всім своїм пацієнткам його проведення;
 • наявність родичів, які мають хвороби або пухлини щитовидної залози;
 • виявлення вогнищ накопичення ізотопу в тканині залози при сцинтиграфії або ПЕТ (позитронно-емісійної томографії);
 • операції на щитовидній залозі в минулому;
 • використання препаратів, що містять велику кількість йоду (аміодарон, кордарон).

Підготовка до УЗД щитовидної залози

Спеціальної підготовки до проведення УЗД щитовидки не потрібно. День циклу не важливий — стан залози (як її зовнішня і внутрішня структура, так і гормональна функція) від менструального циклу не залежить.Голодувати перед процедурою теж не потрібно.

Як роблять УЗД щитовидної залози

Процедура займає від 5 до 20 хвилин в залежності від складності випадку і наявності патологічних утворень в щитовидній залозі. В ході УЗД виконується і доплерівське дослідження кровотоку в тканини залози.

УЗД щитовидної залози виконується в положенні лежачи на спині. Під голову пацієнта підкладається невелика подушка, що дозволяє дещо закинути голову назад. При наявності патології хребта УЗД проводиться без розгинання шийного відділу хребта, щоб виключити запаморочення при вставанні пацієнта.

Розшифровка УЗД щитовидної залози

Розшифровка повинна включати в себе не тільки опис положення, контурів, структури і ехогенності (кольору) щитовидної залози, але і опис виявлених вузлових утворень в структурі залози. Протокол дослідження, фото виявлених вузлів видаються пацієнтові в друкованому вигляді, при цьому лікар-ендокринолог пояснює сенс виявлених змін пацієнтові. При виявленні в ході УЗД щитовидної залози вузлових утворень, які потребують підтвердження доброякісності, пацієнту може бути рекомендовано виконання тонкоголкової біопсії .

Протокол УЗД щитовидної залози

 • опис контурів і положення залози;
 • розміри залози, показники стану структури тканини залози (ехогенність, однорідність структури);
 • нормальні показники УЗД щитовидної залози для порівняння з наявними у пацієнта;
 • лімфовузли щитовидної залози (УЗД-опис);
 • паращитовидні залози (УЗД-опис);
 • отримані зображення.

Тільки повноцінний висновок дозволяє лікарям, які проводять лікування пацієнта, отримувати всю необхідну для визначення тактики інформацію.

 

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо на них

Задати питання

Як нас знайти?

КУ «Обласний клінічний ендокринологічний диспансер» Запорізької обласної Ради

69600, м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 10а

Ми знаходимося на території Запорізької обласної клінічної лікарні. Ви можете приїхати до нас на машині, або на автобусі та маршрутному таксі, кінцева зупинка «Обласна лікарня».

+38 (061) 769-81-09
+38 (061) 769-81-07